İzmir Özel Türk Koleji

MERAKLISINA

23.02.2018 00:00:00

Sokak lambalarının organik rakibi: Kendiliğinden ışık saçan ağaçlar
 

Gelecekte yol kenarlarında sokak lambaları yerine ışık saçan ağaçlar görebiliriz… Ya da belki hava kararmaya başladığında evimizde ışıkları açmak yerine, kitabımızı masamızın üzerindeki bir bitkinin yaydığı ışığın yanında okuyabiliriz…

 

Massachusetts Institute of Technology (MIT)’den mühendisler bu vizyonu gerçeğe çevirmek için ilk adımı attı. Uzmanlar, tere yapraklarına nanoparçacıklar enjekte ederek yaklaşık 4 saate kadar ışık yaymalarını sağladı. Çalışmaların sürdürülmesiyle ise bu bitkilerin bir çalışma alanını bir gün boyunca aydınlatacak kadar ışık saçabileceğine inanıyorlar.

Kimyasallar sayesinde yanında rahatlıkla kitap okuyabileceğiniz kadar ışıldayan bu bitkiler, tıpkı ateşböcekleri gibi bir yapıya sahip. Araştırmacılar, luciferase (ışıtan enzim) adı verilen bu enzimi kullanarak lahana, tere, ıspanak ve roka gibi bitkilere enjeksiyon yaparak nanobiyonik ışıldayan bitkileri ortaya çıkardılar. Bu nanoparçacıklar hem bitkilerin biyolojik olarak ışık saçmasına yardım ediyor hem de bitkiler için toksik olmasının önüne geçiyor. Sonuç olarak ise bir masa lambası gibi kullanılabilecek tere yaprakları ortaya çıkıyor!

 

Araştırmacılar, çalışmaların ilerlemesiyle bu teknolojinin bir çalışma alanını ya da koca bir sokağı aydınlatmaya yetecek kadar parlak ışık sağlayabileceğine inanıyor. Araştırmacılardan kimya mühendisi profesör Michael Strano “Vizyonumuz bir masa lambası gibi kullanılabilen bir bitki yapmaktı. Hem de prize takmak zorunda olmadığınız bir lamba. Işık doğrudan bitkinin kendi metabolizmasındaki enerjiden elde ediliyor.

 

Bu ilginç teknolojiyi hayata geçiren araştırma ekibi, bu teknolojinin ilerleyen süreçlerinde, bitkilerin yapraklarına nanoparçacıkları boya gibi sürebilecekleri ya da sprey kullanarak püskürtebilecekleri bir yol geliştirmeyi umuyor. Böylece ağaçları ya da daha büyük bitkileri ışık kaynağına çevirmenin imkanlı hale getirilmesi amaçlanıyor ve ev ya da iş yerlerinde kullanılan ışıklardan sokak lambalarına kadar bu bitkilerin ışık kaynağı olarak kullanılabileceği gelişim sağlanmaya çalışılıyor. Siz bu gelişme hakkında ne düşünüyorsunuz?