İzmir Özel Türk Koleji

MERAKLISINA

08.06.2018 00:00:00

İyi bir uykunun sihirli anahtarı: 6/30 kuralı

Uykunuzun istediğiniz kadar dinlendirici olmadığını mı düşünüyorsunuz? Eğer bir süredir kaliteli bir uyku çekemiyorsanız bu sizin yaşam kalitenizde de düşüşlerin yaşanmasına sebep olur. Ancak bunu değiştirmek de sizin elinizde. Böyle durumlarda uygulamanız gereken 6/30 kuralı hem uyku kalitenizi artıracak hem de sizi daha rahat hissettirecek.

Peki 6/30 kuralı nedir diye sorabilirsiniz? En basit şekilde şöyle anlatılabilir: Yatmadan 6 saat önce kafeini, 30 dakika önce ise ekrana bakmayı kesin.

Çoğu zaman çok fazla kahve veya çay tüketiminin kafein sebebiyle sizi olumsuz etkilediği ve uykunuza zara verdiği söylenir. Ancak gün içerisinde tüketilen kafeinli içecekler sanıldığı kadar zararlı değildir. Yani gün içerisinde favori kahvelerinizi ya da çaylarınızı içmeye devam edebilirsiniz. Sadece yapmanız gereken uyumadan 6 saat önce kafein alımına son vermeniz. Journal of Clinical Sleep Medicin’in araştırmasına göre son aldığınız kafein ile uykunuz arasında 6 saat olması gerekiyor.

6/30 kuralının 30’u ise yiyecek ya da içeceklerle ilgili bir durum değil, tamamen hayatımızın her anında yanımızda olan ekranlarla ilgili. Sleep.org’a göre yatmadan 30 dakika önce telefon, bilgisayar, televizyon hatta e okuyucu gibi cihazlarla aramıza mesafe koymamız ve bu cihazları kapamamız gerekiyor. Kaliteli bir uyku için, ekranları 30 dakika öncesinden kapamak gerekiyor. Hatta akıllı telefonunuzu odanın dışında bırakmak da uykunuzun kalitesini görünür bir şekilde artıracaktır. Bunu yapamıyorsanız telefonunuzu “Rahatsız Etme” modunda kullanmayı deneyebilirsiniz.

Kaynak:
apartmenttherapy.com
 beyondtheboxscore.com