İzmir Özel Türk Koleji

MİNİK ARKEOLOGLAR KAZI ÇALIŞMASI

06.06.2017 00:00:00

Bornova Kampüsü ülkemizin sahip olduğu tarihsel ve kültürel değerleri ortaya çıkarıp dünyaya tanıtma ve bizlere ait olan kültürel mirasınızın korunması için bir proje üretti.

 

Kampüsler arasında ilk kez uygulanacak bu projeyi Sosyal Bilgiler Öğretmeni Havva İncedoğan ve Doç. Dr. Yasemin Polat hayata geçirdi.Proje Sosyal Bilgiler dersinin 6.sınıf kazanımları doğrultusunda uygulanmaya konuldu. Kampüs arazisine aslına uygun olarak tasarlanan eserler gömüldü. Öğrencilerimize bilimsel düşünme, bir arkeolog nasıl çalışır, bulunan eserlerin bizlere katkısı nelerdir, bir kazı çalışması nasıl yürütülüyor konulu bir seminer verildi. Seminerin ardından İTK 2017 Bornova kazı alanına geçildi. Öğrenciler arkeologların kullandığı araç ve gereçlerle ve onların çalışma yöntemleriyle araziye önceden gömülmüş olan eserleri buldular.Daha sonra eserlerin restorasyonu, sınıflandırması, tarihlenmesi ve tanımlanması işlemleri yapıldı.

 

Çalışmaya katılan Öğrencilerimize Küçük Arkeolog unvanını aldıkları belgeleri verildi. Bu çalışmanın öğrencilerimize verdiği en büyük sorumluluk eski ve kültürel varlıklarımızı korumak ve tanıyıp tanıtmak olmuştur.