İzmir Özel Türk Koleji

TATIŞ AİLESİ BAĞIŞLADIKLARI OKULLAR İLE TÜRK MİLLİ EĞİTİMİ’NE DESTEK OLMAYA DEVAM EDİYOR

30.01.2016 00:00:00

İzmir Özel Türk Koleji’nin kurucusu, matematik öğretmeni, merhum eğitimci Bahattin Tatış ile birlikte 3 kuşaktır eğitime önemli değerler kazandıran ve devraldıkları eğitim meşalesini her yıl daha da yükseğe taşıyan Tatış Ailesi, Özel Türk Koleji dışında da bağışladıkları okullar ile Türk Milli Eğitimi’ne katkı sağlıyor. 

İzmir Özel Türk Koleji kurucusu, ailenin eğitimci büyüğü Bahattin Tatış’ın;  “…Bugün her zamankinden fazla çalışmaya, Atatürk İdeali olan muasır medeniyet seviyesine topyekün ulaşmaya mecburuz. Yurdumuzun verimli ve eşsiz güzellikteki toprakları Türk medeniyetinden ve bu medeniyetin çalışkan, dirayetli yapıcılarından hizmet beklemektedir…” sözünü ilke edinerek, yeni nesillere çağdaş eğitim imkanları sunmak,  ülkemizin ücra yörelerindeki çocuklarımıza eğitim fırsatı yaratmak amacıyla projeler üretmeye devam ediyor.

İTK’nın kurucusu Bahattin Tatış’ın, okullarını kurarken en yakın yardımcısı, yol göstericisi, dert ortağı ve hayat arkadaşı olan, manevi desteği ile her zaman yanında duran ve ne yazık ki çok genç yaşta kaybettiği eşi merhum Cevriye Tatış adına yaptırmak istediği okulu, bir vasiyet kabul eden Tatış Ailesi Aralık 2015’de eğitime kazandırdı. 

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da okul yaptırmak istediklerini belirten İzmir Özel Türk Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Tatış; “Babamın sağlığında en büyük isteği, eğitim olanakları düşük, okul ihtiyacı karşılanamayan çocuk nüfusunun yüksek olduğu Van, Kars gibi doğu, güneydoğu illerinde annemiz Cevriye Tatış adına bir okul yaptırmaktı. Ne yazık ki bunu gerçekleştiremeden aramızdan ayrıldı. Şimdi bizler bu vasiyeti yerine getirmekten büyük bir onur ve huzur duyuyoruz. Yeni okulumuz Türk Milli Eğitimine ve yeni nesillerimize hayırlı olsun.” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bölgenin ihtiyaçları ve talepleri göz önünde bulundurularak okulun Kars’ta yapılmasına karar verildiğini belirten ve okulun hizmete girmesi için düzenlenen törende konuşan Kurucu Temsilcisi Kayhan Tatış da “5056m2 arsa üzerine 2700m2, 3 kat kapalı alan ve 4150m2 bahçe alanı olarak 18 derslik kapasiteli, laboratuarları, kütüphanesi ve sosyal alanları ile geleceğimizin mimarı çocuklarımıza iyi bir eğitim sağlamak amacıyla özenle hazırladığımız Cevriye Tatış Ortaokulu’na her zaman desteğimiz devam edecek, İzmir Özel Türk Koleji’nin bir kardeş okulu olarak Tatış Ailesi, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz her zaman temas ve paylaşım içinde olacağız.” Dedi.   

Açılış törenine, Tatış Ailesi’ni temsilen Kurucu Temsilcisi Kayhan Tatış, Kars Valisi Günay Özdemir, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun, okul inşaatını yapan müteahhit firma Baran İnşaat adına Baran Korkmaz ile çok sayıda davetlinin katıldığı Cevriye Tatış Ortaokulu”nda eğitime 2016-2017 ders yılında 12 derslikle  başlanacak.