İzmir Özel Türk Koleji

TEKNOLOJİ

09.03.2018 00:00:00

Bitkileri fotoğraftan tanımlayan mobil uygulama: PictureThis

Bir bitkinin adını merak ettiğimizde, onun ne olduğunu ansiklopediden araştırma devrini çoktan geçtik. Artık aramalar internet üzerinden yapılıyor ama merak ettiklerimizi ararken her zaman doğru sonuca ulaşamayabiliyoruz, hatta birçok bilginin arasından en doğrusunu seçmemiz gerekebiliyor.

Bitkilerin Shazam’ı” dersek yanlış olmayacak bir uygulama ile sizi tanıştırmak isteriz; PictureThis. Adını merak ettiğiniz bitkinin fotoğrafını çektiğinizde size hangi bitki olduğunu söyleyen PictureThis, seçeneği tek bitkiyle de sınırlandırmıyor ve önünüze fotoğraftakinin benzerlerini sıralıyor. Böylece en doğru olanı aradan seçmeniz için size alternatifler sunuyor.

Uygulamanın sunduğu hizmet bununla da sınırlı kalmıyor. Bitkiler için bilgi bankası görevi gören PictureThis’in arama çubuğuna tarihini, anlamını, nerelerde bulunduğunu, neye benzediğini merak ettiğiniz bir bitkinin ismini yazdığınızda, bu bilgilerin hepsi karşınıza sıralanıyor.

Uygulamada “Explore” kısmına tıklayıp konum bilgilerinizi aktif hale getirdiğinizde, çevrenizde uygulamayı kullanan insanların son olarak arattığı bitkileri de bulabiliyorsunuz. Böylece “Etrafta hangi bitkiler yetişir?” sorusunun da cevabına bir adım yaklaşmış oluyorsunuz.