İzmir Özel Türk Koleji

TEKNOLOJİYE DAİR

21.09.2017 00:00:00

iOS 11'in Yapabileceklerimizin Sınırı Olmadığını Kanıtlayan Yenilikleri

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni iPhone modelleriyle detayları belirginleşen işletim sistemi iOS 11 dün TSİ 20.00'de yayınlandı. iPhone 6 ve alt modelleri için tedirginlikler olsa da performansı konusunda beklentileri karşılamayı taahhüt eden bu yeni iOSsürümünde hem makyajlanmış özellikler hem de yepyeni dokunuşlar var. Peki bu yeni iOS sürümünün özellikleri neler?

iOS 11'in kullanışlılık açısından en büyük yenilikleri iPad'e geldi.

Artık uygulama içerisinden de erişilebilen alt uygulama menüsü kişiselleştirmeler yaparak işlemleri daha hızlı halletmenize olanak veriyor. Tek parmak ile ekranın en altından yukarı kaydırılarak erişilen alt uygulama menüsü yukarı doğru çekildiğinde açık uygulamalara da topluca erişilebiliyor.

Artık semboller, rakamlar ve noktalama işaretleri harflerle aynı klavyede. Sürekli geçiş yapmak yerine seçimi aşağı kaydırarak istediğiniz simge ya da harfi seçebilmeniz mümkün. Ayrıca iPhone modellerinde tek elle kullanımı iyileştirmek için hangi elle kullanıldığı klavye seçeneklerinden belirtildiğinde klavye o elin baş parmağına daha yakın konumlanıyor.

iOS 11'de uygulamalar yardımıyla gerçekleştirilen belge tarama özelliği geldi.

Notlar uygulaması üzerinden belgeleri taramak, eğriliklerini gidererek parlamaları düzelten bu yeni özellik ücretli uygulamaların tahtını sallayacak gibi görünüyor. Tabii Apple Pencil kullananlar için ayrıcalık yine var, Apple Pencil kullanarak belgelere imza atıp kaydetme imkanı var. iOS 11'de kilit ekranı tüm bildirimleri bir çırpıda önümüze getirebiliyor. Ekranda herhangi bir noktaya parmağınızı kaydırarak hem bildirimlere hem de cevapsız çağrılara erişmek mümkün. Kilit ekranında iOS 10 ve önceki sürümlere alışkın kullanıcıları şaşırtacak bir diğer özellik de herhangi bir uygulama üzerinden müzik dinlerken uygulama kontrol tuşlarının kilit ekranında hep görünür kalması.

App Store artık daha renkli, daha kullanışlı, daha farklı.

Apple, uygulamaları daha kolay keşfedebilmek için App Store'da köklü değişiklikler gerçekleştirdiğini söylüyor. Oyunlar için özel bir sekme eklenen App Store'da uzmanlardan günlük hikayeler ve önerilerle yeni uygulamaları keşfetmek yepyeni bir deneyim olacak gibi görünüyor. Ayrıca Siri'nin kabiliyetleri de bir önceki sürümlere nazaran iyileştirildi, cebimizdeki yardımcımız bizimle daha iyi anlaşacak.

Denetim Merkezi'nde artık hemen her şeyi denetleyebilmek mümkün.

iOS 11'in en dikkat çeken özelliklerinden biri de Denetim Merkezi'ndeki değişiklikleri oldu. Night Shift'in anlık kullanımının devre dışı bırakıldığı merkezin bu yeni kişiselleştirilebilir halini mobil telefonunuz destekliyorsa 3D Touch özelliğini kullanarak komutları çeşitlendirebilmek de mümkün. Harita uygulaması kapalı mekanlarda da yolu gösterecek. Hemen tüm mobil telefonlarda alışveriş merkezleri ve havaalanlarında kullanışsız hale gelen harita uygulaması artık daha iddialı. Ülkemizde yavaş yavaş güncellenecek olan haritayla gidilen kapalı alanda da yatay yön bulma imkanıyla aranan yere ulaşabilmek mümkün olacak.

Rahatsız Etme modunda tercihinize göre iPhone'unuz araç kullandığınızı algılayarak gelen herhangi bir bildirimi engelliyor. Tercihe göre gelen mesajlara araç kullandığınızı bildiren bir mesaj yollayabilmeniz de mümkün. Toplu taşıma araçlarında bu özelliğin çalışma verimiyse iOS 11'in ilk günleri için ufak bir soru işareti olarak akıllarda bekliyor olacak. Son olarak merak uyandıran ekran kaydı özelliği de iOS 11'in yenilikleri arasında.