İzmir Özel Türk Koleji

TÜRK GÜNÜ ETKİNLİKLERİNDE BESTELENMİŞ ŞİİRLER

19.04.2018 00:00:00

İzmir Özel Türk Koleji Büyükçiğli Kampüsü öğretmenleri ve öğrencilerinin birlikte projelendirdikleri ve amacı Türk kültürüne ait tüm öğeleri yöre yöre tanıtmak ve bu yolla gelecek nesillerin Türk kültürünü tanımasını sağlamak olan “Geleneksel Türk Günü Etkinlikleri”nin 7.si, 18 Nisan Çarşamba günü Büyükçiğli Kampüsünde gerçekleşti. 

 

“Anadolu’nun binlerce yılda ilmek ilmek oluşmuş, zengin kültür dünyasına harika bir yolculuk” mottosu ile yola çıkan “Türk Günü” etkinliklerinde bu yıl Türk geleneğinden pek çok unsur sergilendi. Etkinliklerin ilk bölümü kapalı spor salonunda Şehzadeler Mehter Takımı ve İTK Okul Bandosu ile başladı. Manisa Büyükşehir Belediyesi Şehzadeler Mehteri ve İTK Okul Bandosu’nun beraber çaldığı etkinlikle Türkiye’de bir ilk gerçekleşti.  Mehter takımı ve bir okul bandosu ilk kez birlikte sahne aldı.

 

Çiğli Kaymakamı Sayın Kaya Çıtak ve Çiğli Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Öğretim Şube Müdürü Sayın Hüseyin Buldu’nun katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, İTK Büyükçiğli Kampüsü Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Mukaddes Şener, açılış konuşması yaptı. Şener konuşmasında, 7 yıldır birçok farklı Türk geleneğini yeni kuşaklara aktarmanın gururunu ve heyecanını yaşadıklarını dile getirdi. Türk Günü etkinliklerine ev sahipliği yapmaktan duydukları mutluluğu konuklar ile paylaşan Şener, tüm öğrencilere Türk kültürünü tanımalarını ve sahip çıkmalarını öğütledi. Anadolu’nun manevi değerlerini öğrenciler ile paylaşmada  Türk Günü’ne destek veren herkese teşekkür etti.

 

Konferans salonundan spor salonuna, kampüs bahçesinden okul koridorlarına kadar tüm kampüs alanlarının kullanıldığı ve her bölümde gelen konukların farklı bir enstantane ile karşılandığı İTK 7. Geleneksel Türk Günü Etkinliklerine İTK’lı yöneticilerin, velilerin ve mezunların yoğun ilgisi vardı.

 

Okul bahçesinde sergilenen geleneksel Türk mutfağından lezzetler ile devam eden etkinliğin son bölümü konferans salonunda gerçekleşti. “Bestelenmiş Şiirler” programında; Orhan Veli Kanık, Yahya Kemal Beyatlı, Nazım Hikmet, Sabahattin Ali ve Aşık Veysel’in eserlerine yer verildi. Bu değerli sanatçıların bestelenmiş şiirleri öğrencilerimiz tarafından başarıyla sahnelendi.