İzmir Özel Türk Koleji

TÜRK GÜNÜ ETKİNLİKLERİNDE TÜRKÜLERİMİZ HAYAT BULDU

20.04.2017 00:00:00

İzmir Özel Türk Koleji Büyükçiğli Kampüsü öğretmenleri ve öğrencilerinin birlikte projelendirdikleri ve amacı Türk kültürüne ait tüm öğeleri yöre yöre tanıtmak ve bu yolla gelecek nesillerin Türk kültürünü tanımasını sağlamak olan “Geleneksel Türk Günü Etkinlikleri”nin 6.sı, 19 Nisan Çarşamba günü Büyükçiğli Kampüsünde gerçekleşti. 

 

“Anadolu’nun binlerce yılda ilmek ilmek oluşmuş zengin kültür dünyasına harika bir yolculuk” mottosu ile yola çıkan Türk Günü etkinliklerinde bu yıl Türk geleneğinden pek çok unsur sergilendi. Etkinliklerin ilk bölümü kapalı spor salonunda gerçekleşen Ata Sporları ile başladı. Ata sporlarının profesyonel sporcular tarafından tanıtıldığı etkinliklerde; yağlı güreş, minder güreşi, okçuluk, kılıç kalkan ve eskrim gösterileri yer aldı.

 

Büyükçiğli Kampüsü Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü İpek Deniz, gerçekleştirdiği açılış konuşmasında 6 yıldır birçok farklı Türk Geleneğini yeni kuşaklara aktarmanın gururunu ve heyecanını yaşadıklarını dile getirdi. Türk Günü etkinliklerine ev sahipliği yapmaktan duydukları mutluluğu konuklar ile paylaşan Deniz, tüm öğrencilere Türk kültürünü tanımalarını ve sahip çıkmalarını öğütledi. Anadolu’nun manevi değerlerini öğrenciler ile paylaşmada  Türk Günü’ne destek veren herkese teşekkür etti.

 

Konferans salonundan spor salonuna, kampüs bahçesinden okul koridorlarına kadar tüm kampüs alanlarının kullanıldığı ve her bölümde gelen konukların farklı bir enstantane ile karşılandığı İTK 6. Geleneksel Türk Günü Etkinliklerine İTK’lı yöneticilerin, velilerin ve mezunların yoğun ilgisi vardı.

 

Okul bahçesinde sergilenen geleneksel türk mutfağından lezzetler ile devam eden etkinliğin son bölümü konferans salonunda gerçekleşti. “Öyküleriyle Türkülerimiz” programında; yemen türküsünden çaydaçıraya, ormancıdan beyaz giyme toz olura kadar birçok türkümüzün hikâyesi ele alındı. Seyircilere duygulu anlar yaşatan programda hiç bilinmeyen yönleriyle yörelerimize ait türkülerin hikâyesi öğrencilerimiz tarafından sahnelendi.