İzmir Özel Türk Koleji

Türkiye'den Uluslararası Coğrafya Festivaline Poster Dalında Katılan Tek Lise İTK

14.10.2016 00:00:00

İzmir Özel Türk Koleji, dünyada Coğrafya alanında tek organizasyon olan 27. Uluslararası Coğrafya Festivaline Türkiye'den poster dalında katılan tek lise olma gurunu yaşadı.

 

Fransa'nın Saint- Die-des-Vosges kentinde bu yıl 27.'si düzenlenen ve dünyada Coğrafya alanında tek organizasyon olan Uluslararası Coğrafya Festivaline (FIG) İzmir Özel Türk Koleji de katıldı. İTK; Fen Lisesi ve Anadolu Lisesinden 5 öğrenci ile poster dalında sunum yapmak üzere katıldığı organizasyonda, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen akademisyenler, araştırma laboratuvarları, master ve doktora öğrencileri ile birlikte festivalde yer aldı. 

 

Poster çalışması bu yıl festival kapsamında belirlenen konu çerçevesinde 'Günümüzde Hızlı Küresel Değişimler Karşısında Yavaş Bir Hareket: Cittaslow ve Türkiye'den Bir Örnek (Seferihisar/İzmir)' başlığında Fransızca olarak öğrencilerin katkıları ile tasarlanarak hazırlandı.    

 

Festival süresince poster dalında öğrenciden yerel halka, akademisyenlerden master ve doktora öğrencilerine kadar birçok katılımcıya İTK öğrencileri sunum yaparak, çalışmalarını İngilizce olarak sundular.

 

Festival süresince çıkan yerel gazetede posterleri ile yer alan İTK’lı öğrenciler büyük beğeni topladı. Sunum süresince İTK’yı ve Türkiye’yi başarılı bir şekilde temsil eden öğrenciler farklı ülkelerden gelen bilim insanları ile tanışma, araştırma laboratuvarlarının çalışmalarını yerinde görme ve tanıma fırsatı yakaladılar.