İzmir Özel Türk Koleji

YAŞAM: Brezilya’da Metro Bileti Yerine Geçen Cep Kitapları

11.05.2018 00:00:00

Brezilya’da Metro Bileti Yerine Geçen Cep Kitapları

Brezilya’da yapılan bir araştırmanın ardından ülkedeki insanların yılda ortalama sadece iki kitap okuduğu gerçeği ortaya çıkınca cep kitapları yayıncısı L&PM Editores, bu sayıyı artırmak için Ticket Books yani “Bilet Kitapları” projesini başlattı.

Bu el kitapları, hem kitap hem de metro bileti işlevi görüyor. Bilet Kitaplarının tümünün kapak içlerinde, tıpkı bir bilet gibi metro turnikelerinden geçmenizi sağlayacak RFID kartlar bulunuyor. Böylece metro kullanıcıları bir kitabı ve metro kartlarını aynı anda yanlarında taşıyabiliyorlar. Metroya bindiklerinde, ellerinde yol boyunca tadını çıkarabilecekleri bir kitapları da oluyor.

u heyecan verici proje, 23 Nisan Dünya Kitap Günü’nde hayata geçirildi. L&PM Editores yayıncılık şirketi, Sao Paulo’da 10,000 adet ücretsiz kitap dağıttı. Her kitap için 10 adet ücretsiz geçiş hakkı tanınıyor. Ayrıca bu 10 geçişten sonra kitaplara internet üzerinden tekrar kredi yüklenebiliyor. Proje o kadar başarılı olduk ki Brezilya’nın başka şehirlerinde de uygulanmaya başladı.

Metro bileti yerine geçen bu cep kitapları arasında, F. Scott Fitzgerald’dan Muhteşem Gatsby, William Shakespeare’den Hamlet, Pablo Neruda’dan Yüz Aşk Sonesi ve Sun Tzu’dan Savaş Sanatı gibi klasikler yer alıyor.

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/71633/these-books-are-also-brazilian-subway-tickets