İzmir Özel Türk Koleji

YAŞAM: İngiltere’de Evde Eğitim Gören Çocukların Oranı Yüzde 41 Arttı

18.05.2018 00:00:00

İngiltere’de Evde Eğitim Gören Çocukların Oranı Yüzde 41 Arttı

İngiltere’de evde eğitim gören çocukların sayısında son üç yılda yüzde 40’dan daha fazla bir artış olduğu kaydedildi.

Tüm ülkede binlerce yeni çocuk daha artık sınıflarda eğitim görmemeye başladı. Ailelerin bu kararlarındaki en etkili sebeplerin başında çocukların okulda yaşadıkları “dışlanma”dan kaçınmak yer alıyor.

Ülke geneline yönelik son verilere göre 2016/17 eğitim öğretim yılında 48,000 çocuk evde eğitim gördü. Bu veri, 2014/15 yılında evde eğitim gören 34,000 çocuğa göre yüzde 41 oranında bir artış yaşandığını gösteriyor.

Üç yıllık veri talep edilen 177 yerel yönetimin 164 tanesi bir artış olduğunu bildirdi. Ülkenin Güney Doğu bölgesindeki Wight Adası, evde eğitim gören öğrenci oranının en yüksek olduğu yer. Bu bölgede yaklaşık her 50 çocuktan biri okul yerine evde eğitim görüyor.

Sistemin dışında kalan öğrenciler hakkında duyduğu endişelerin artmasıyla birlikte hükümet, okul dışında eğitim gören çocukların bu durumlarını devlete bildirmelerini zorunlu hale getirilmeyi düşündüğünü açıkladı.

İngiltere Çocuk Hizmetleri Direktörleri Derneği, çocuklarına evde eğitim veren ailelerin yerel yönetimlere kayıt olmalarını istiyor. Böylece bir sorun görüldüğünde, müfettişlerin harekete geçmelerinin önünün açılmasını sağlamak istiyorlar.

İngiltere’deki okulları denetleyen, Eğitim ve Çocuk Hizmetleri Standartları Ofisi’nin (Ofsted) başındaki isim olan Amanda Spielman ise evde eğitimdeki bu artıştan “büyük endişe” duyduğunu dile getirdi. Spielman, çocukların sorumluluğunu ailelerine devrettiği için kısmen okulları suçladı.

 

 

Kaynak: https://www.independent.co.uk/news/education/education-news/home-schooling-rise-children-uk-figures-parents-school-exclusions-three-years-a8323326.html