İzmir Özel Türk Koleji

YAŞAM

25.12.2017 00:00:00

Oxford Sözlüğü 2017 Yılının Kelimesini Seçti: “Youthquake”

 

2017’de yılın kelimesi olarak “youthquake“i seçen Oxford Sözlüğü, bu seçimiyle milenyum neslinin gücünü resmen tanımış oldu.

Oxford sözlüklerinin yazarları, “youthquake” kelimesinin 2016 ve 2017 yılları arasındaki kullanımının beş kat arttığını dile getiriyor.

İngilizce’de gençlik anlamına gelen “youth” ile deprem, yer sarsıntısı anlamına gelen ‘earthquake’ kelimesinin son bölümünün birleşmesiyle oluşan “youthquake” terimi, “genç insanların eylemlerinden veya yarattığı etkiden kaynaklanan önemli kültürel, siyasi ya da  sosyal değişim” anlamına geliyor.

“Youthquake” kelimesi ilk kez, yaklaşık 50 yıl önce, dönemin Vogue dergisi editorü Diana Vreeland tarafından türetildi. Kelime, gençlerin, İngiltere’nin İşçi Partisi’ne ve Fransa ve Yeni Zelanda’daki 30’lu yaşlarındaki liderlerin seçilmesine verdiği destek gibi olayları tanımlamak için kullanılmıştı.

Oxford Üniversitesi Yayınları her yıl İngiliz dilinin yaşadığı değişimi yakından izliyor ve o yılın genel “ruh halini” yansıtan bir kelimeyi yılın kelimesi olarak seçiyor. Oxford Sözlüğü başkanı Casper Grathwohl şöyle diyor: “Youthquake kelimesi, Amerikan topraklarına henüz sıkı bir giriş yapmış olsa da, İngiltere’de zaten kullanımda olan bir kelime olduğuna dair güçlü kanıtlar var.”

Yılın sözcüğü olmaya aday kelimeler listesinde ikinci ve üçüncü sırada, ‘broflake‘ (kendi görüşleriyle çelişen ilerici tutumlardan kolayca alınan ya da rahatsız olan kişi) ve ‘kompromat‘ (Birine şantaj yapmak, itibarını sarsmak ya da manipüle etmek amacıyla, genellikle siyasi amaçlar için toplanan uygunsuz bilgi anlamına gelen Rusça kelime) yer aldı.

Oxford Sözlüğü danışmanı Susie Dent şöyle diyor: “Yılın en çarpıcı sözcüklerinin çoğu güvensizlik ve hayal kırıklığı dönemlerini yansıtıyordu. Youthquake kelimesi ise bir şeyleri değiştirme gücüyle bize bir miktar umut verirken, bir taraftan da dilbilimsel eğlencenin tadını çıkarmamızı sağlıyor. Zorlu ve ayrıştırmacı dilin hakim olduğu bir yılı sona erdirmek için doğru bir kelime gibi görünüyor.”

Geçtiğimiz yılın kelimesi ise post-truth olmuştu. Post-truth, “Nesnel olguların, kamuoyunu şekillendirmede, duygular ve kişisel inançlardan daha az etkili olduğu durumlar” anlamına geliyor.

 

Kaynak: https://www.cbsnews.com/news/youthquake-declared-oxford-dictionaries-word-of-2017/