İzmir Özel Türk Koleji

YAŞAM

16.01.2018 00:00:00

Benzersiz Bir Kitap Okuma Deneyimi: Yüzer Kitapçılar

Teknede kitap okumak kulağa hoş gelen bir fikir değil mi? Peki ya bir ülkenin su kanallarında gezinen küçük bir gemide (mavnada) kitap okumaya ne dersiniz? Bir gün İngiltere’ye yolunuz düşerse bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

The Book Barge yaklaşık 18 metre uzunluğundaki bir kanal gemisinin içinde yer alan bir kitapçı. Slow Food (Yavaş Gıda) hareketinden ilham alan kitapçının sahibi ve işletmecisi Sarah Henshaw şöyle diyor: “Amaçsız keyiflerden, çay bardaklarından, sohbetten, kültürden ve elbette Book Barge’dan alacağınız harika bir kitapla bir köşeye kıvrılmaktan oluşan daha az telaşlı ve daha yavaş bir hayat tarzını sunmayı ve teşvik etmeyi umut ediyoruz.”

Word on the Water ise Londra’daki Regent’s Kanalı’nda, British Library (kütüphane) binasının köşesinde kalan yaklaşık 15 meterlik bir kanal teknesi kitapçısı. “Kitaplar eskiye ait kabul ediliyor artık, tıpkı kanallar gibi,” diyor kitapçının sahiplerinden Paddy Screech. “Ama bunlar, insanların her daim sevdikleri şeyler. Su kanalları bu yüzden hala var, kitaplar ve kitapçılar da böyle olacak.”