İzmir Özel Türk Koleji

YAŞAM

13.02.2018 00:00:00

Salvador Dalí’nin Resimlediği “Alis Harikalar Diyarında” Nihayet Tekrar Basıldı.

Salvador Dali’nin, sınır tanımayan inanılmaz sanat zekasıyla dünya çocuk edebiyatının en tanınmış klasiklerinden birisi olarak kabul edilen Lewis Carrol’ın “Alice Harikalar Diyarında” kitabını resmettiğini biliyor muydunuz?

1865 yılında yayınlanan “Alice Harikalar Diyarında” daha önce defalarca resmedildi ancak Dali’nin 1969 yılında yaptığı çizimler o kadar büyük ilgi gördü ki, ressamın en çok ödül alan ve en çok aranan işleri arasına girdi.

Salvador Dalí, kitabın her bölümü için bir illüstrasyon tasarladı. Sadece 2,700 orijinal baskısı bulunan kitabın her bir tanesi ressam tarafından imzalandı. Kitabın kopyaları da giderek nadir bulunan bir esere dönüşünce fiyatları da kelimenin tam anlamıyla uçtu. Ancak Dali severlere müjdeli bir haberimiz var: Princeton Üniversitesi Yayınları uygun fiyatlı bir kopyayı yeniden yayınladı.

 

Salvador Dalí 1969 yılında Alis Harikalar Diyarında kitabı için sınırlı sayıda basılan illüstrasyonlar yarattı. Yeniden basılan bu çalışmaya tüm Dali severlerin ulaşması mümkün artık.