İzmir Özel Türk Koleji

YAŞAM

23.02.2018 00:00:00

En Az 14,000 Yaşındaki Eğlenceli Bir Antik Çocuk Oyuncağı

Küçük çocuklar onbinlerce yıldır, içinde yaşadıkları kültür dahilinde kendi oyunlarını oynamaya devam ediyor. Peki o zaman neden arkeolojik kayıtlarda çocuklara ait çok fazla gösterge yok?

Çünkü minyatür seramik kaplar ya da küçük figürler gibi ne olduğu net olarak bilinmeyen arkeolojik bulgular genellikle ritüel ya da süs eşyaları olarak sınıflandırılıyorlar. Bazı ilahiyatçılara göre bu eski eserlerden bazıları törenlerde kullanılsa da hepsi için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Batı Avrupa’da yaklaşık 14.000 ila 21.000 yıl öncesine ait bir dönen yuvarlak levha, her iki tarafta da farklı pozisyonlardaki bir hayvanı gösteriyor. Yuvarlak levha bir ip üzerinde hızla döndükçe, üzerindeki hayvan resmi de hareket ediyor.

Küçük bir çocuk, yuvarlak levhanın deliklerinden bir ip geçirip iki ucunu bağladıktan sonra oyuncağı döndürmek için ipi sallayabilir ve sonra ipin iki ucundan çekerek yuvarlak levhanın dönmesini rahatlıkla sağlayabilir.

İsrail’deki altı kazı alanından çıkarılan bu kil levhalar, becerikli zanaatkarlar tarafından yapılmış olanlar ve çocuklar dahil diğer insanlar tarafından yapılmış olanlar (pürüzlü kenarları ve eşit olmayacak şekilde açılmış delikleri olanlar) olarak ikiye ayrılabiliyor. Arkeologlara göre eğer bunlar birer oyuncaksa, baştan savma halleri çocukların bir an önce ürünü bitirip oynama isteklerinden kaynaklanıyor olabilir.

 

Kaynak: https://www.sciencenews.org/article/ancient-toys-kids-archaeological-record