İzmir Özel Türk Koleji

YAŞAM

09.03.2018 00:00:00

Aklınızdan Bisiklet Çizebilir Misiniz?

talyan sanatçı Gianluca Gimini tarafından tasarlanan bu bisikletler, şık ve kullanışlı görünüyor olabilir ama hemen hepsinde eksik parçalardan yanlış oranlara, bir dolu akıl almaz hata bulunuyor. Bunun sebebiyse bu bisikletlerin, sıradan insanlar tarafından yapılan çizimlere göre tasarlanması.

Gimini altı yıl boyunca yoldan geçen yabancılardan hemen oracıkta bir bisiklet çizmelerini istedi. Projeye, 7 farklı ülkeden, yaşları 3 ila 88 arasında değişen çok sayıda kişi katıldı.  Gimini projesine bir çeşit psikolojik deney olarak yaklaşıyor ve topladığı verilerle insan davranışlarının iç yüzünü anlamaya çalışıyor. Örneğin çoğu katılımcı zincirin yerini karıştırsa da, bu hatanın yüzde 90’ını kadınlar yapıyor. Erkeklerse bisikletin çerçevesinin yapılarını aşırı karmaşık bir hale getirmeye daha meyilli oluyor.

İlk çizimi 2009 yılında yaptıran Gimini, yıllar içinde en gerçekçi olandan en uçuk olana kadar 376 çizim topladı. Sanatçı 2016 yılında bu çizimleri “Velocipedia” adını verdiği dijital tasarımlara dönüştürdü. Sonuçsa çok bilinen bir psikolojik olguyu açıklar nitelikteydi: Gündelik eşyalara çok sık maruz kalmak, onları düzgün bir şekilde hafızamızda canlandırmamızda etkili olmuyor. Çoğumuz hayatımızda sayısız bisiklet görmüş olsak da, çok azımız bu aracın nasıl bir arada durduğundan haberdar.

Gimini şöyle diyor: “Tek bir tasarımcının bu kadar fazla yeni bisiklet tasarlaması imkansız. Bu koleksiyona böyle bir gözle bakıyorum. Hayranlık duyuyorum. Yaşı ya da işi ne olursa olsun, herkes sıra dışı, çılgın, yeni ve bazen de parlak buluşlar yapabilir.”

 

Kaynak: https://mymodernmet.com/gianluca-gimini-velocipedia-bicycles/