İzmir Özel Türk Koleji

YAŞAM

16.03.2018 00:00:00

Frida Kahlo ve Daha Birçok Başarılı Kadının Barbie’leri Satışa Çıkmaya Hazırlanıyor

Dünyanın dört bir yanındaki çocuklar yakın bir zaman sonra Frida Kahlo, Amelia Earhart ya da Katherine Johnson benzeri Barbie bebeklerle oynamaya başlayabilecekler.

Bu üç kadın da farklı sektörlerde kendi hikayelerini yazmış kadınlar: Earhart, Atlantik Okyanusunu uçakla tek başına geçen ilk kadın pilot olarak tarihe geçti. Meksikalı sanatçı Kahlo ise kendine özgü resim tarzıyla ve feminist aktivist kimliğiyle tanınıyor. Hayatı, Gizli Sayılar filmine de konu olan Johnson, matematikte siyahi kadınların sınırlarını aşarak 1969’da Apollo 11’in aya yolculuğu da dahil NASA için onlarca yörünge hesapladı.

“İlham Veren Kadınlar” isimli bu yeni oyuncak serisi, kesin tarihi henüz belli olmasa da yakın zamanda çok sayıda mağazada satışa sunulacak. Her bir oyuncak, ilham aldığı kadının hikayesini de içerek.

Barbie ayrıca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde “Shero” serisi için dünyanın dört bir yanından 14 yeni modern kadın rol modellerini de satışa sunmaya başladı. Bu yeni oyuncaklar, kendi alanlarında sınırları aşan kadınların başarısını kutlamayı amaçlıyor. Bunlar arasında olimpiyat şampiyonu kayakçı Chloe Kim, Wonder Woman filminin yönetmeni Patty Jenkins ve Avustralyalı yaban hayat koruyucusu Bindi Irwin gibi isimler yer alıyor. Seride halihazırda yönetmen  Ava DuVernay, oyuncu Emmy Rossum, balerin Misty Copeland ve olimpiyat jimnastikçisi Gabby Douglas yer alıyor.

Kaynak: https://www.huffingtonpost.com/entry/amelia-earhart-frida-kahlo-katherine-johnson-barbies_us_5a9dac8ee4b089ec353dd02b