İzmir Özel Türk Koleji

YAŞAM

23.03.2018 00:00:00

Stephen Hawking’in Kızıyla Birlikte Yazdığı Zamanda Yolcuğu Anlatan Çocuk Kitabı

“Yetişkin” edebiyatının ünlü yazarlarının daha az tanınan ama en az diğerleri kadar güzel çocuk kitapları kaleme alması az rastlanan bir durum değil. Mark Twain, Maya Angelou, James Joyce, E.E. Cummings ve Sylvia Plath, çocuk kitabı da yazan büyük yazarlardan sadece birkaç tanesi. Diğer taraftan ünlü bilim insanları, çocuk kitabı yazarı olmak yerine genelde bu kitaplara konu olurlar. Çağımızın bilim dehalarından Stephen Hawking hariç.

Hawking 2007 yılında, uzayın ve zamanda yolculuğun büyüsünü anlatan, yaratıcı ve tatlı bir hikaye olan Evrene Açılan Gizli Anahtar kitabını yazdı. Çizimlerini Garry Parsons’ın yaptığı bu kitabı bu kadar özel kılan şeyse, Hawking’in kitabı kızı Lucy ile birlikte yazması.

Teknolojinin korkunç bir şey olduğuna inanan ve teknolojisiz yaşayan kitapsever ailesi tarafından yetiştirilen George, bir gün domuzu Freddy’nin kaybolduğunu fark eder. Kafası karışık bir şekilde, Freddy’nin komşu eve kadar giden toynak izlerini takip eder. Bu evde Greg isimli bir bilim insanı ve onun kızı Annie ile tanışır.

Greg, George’un bilime yavaş yavaş ısınmasını sağlar: “Bilim, etrafımızdaki dünyayı ve onun bütün mucizelerini anlamamızı sağlayan harika ve büyüleyici bir konudur,” diye anlatır Greg küçük oğlana. Ve ona, mutfaktaki gündelik olayların ardındaki muhteşem bilimi göstermeye başlar. Sonra da Greg’i bir çeşit “evcil hayvan” olan Cosmos ile tanıştırır. Cosmos dünyanın en güçlü bilgisayarıdır ve sadece konuşmakla kalmaz, aynı zamanda “onaylanmış” kullanıcılarının zaman içinde yolculuk etmelerini sağlar.

George zamanda yolculuk fikrinden büyük heyecan duyar ama önce bilim insanı yeminini etmelidir. Yani onaylanmak için bilimsel bilgiyi sadece iyi amaçlar için kullanacağı sözünü vermelidir.

Ve böylece George’un kara deliklerle karşılaştığı (ve – elbette! – Hawking radyasyonunun onu nasıl yavaş yavaş parçalara ayırdığını öğrendiği) ve dört milyar yıl boyunca seyahat ettiği maceralar başlar.

Evrene Açılan Gizli Anahtar, genç okuyucuların bilime aşık olmalarını sağlamak amacıyla yazılmış çok özel bir kitap.

 

 

Kaynak: https://www.brainpickings.org/2014/01/08/stephen-hawking-childrens-book/