İzmir Özel Türk Koleji

YAŞAM

06.04.2018 00:00:00

Kapaksız Kitaplar Satan Bir Kitabevi

Bir kitapçı dükkanına girdiğinizde muhtemelen ilk odaklandığınız şey kitap kapakları olur. Kitap kapakları, satın alacağımız kitabı belirlememizde de önemli bir etkendir. Ama bu kitabevinde değil!

Avustralya, Newtown’daki Elizabeth’s Kitabevi, bir kitap almaya karar verirken başka şeylere bakmamızın akıllıca bir yolunu buldu. Kitabevinin içindeki bir bölümdeki kitaplar, kese kağıdından kağıtlarla kaplanıyor ve ön tarafa el yazısıyla kitaba dair birkaç anahtar kelime yazılıyor. Böylece okuyucular kitabın içinde neler bulabileceklerine dair bir fikir edinebiliyorlar. Kitabevi bu bölümdeki kitapları şöyle tanıtıyor: “Bir kitabı kapağına göre yargılama! Hiç bilmediğiniz bir kitapla randevuya var mısınız?”

Bu ilginç fikir, ilk kez kitapçının bir çalışanı tarafından hayata geçirilmiş. “Hiç bilmediğiniz bir kitapla randevuya var mısınız?” sloganıyla aslında bir Sevgililer Günü promosyonu olarak başlayan bu fikir, hızla yayılmış ve beğeni kazanmış. Bugünse bu kitabevinin en önemli cazibe alanlarından biri haline gelmiş.

Kaynak: https://theuijunkie.com/elizabeths-bookshop-without-covers/