İzmir Özel Türk Koleji

YAŞAM

20.04.2018 00:00:00

2018 Yılının Sonlarından İtibaren Bitki Bazlı Lego’lar Geliyor

Lego, 2018 yılının sonlarından itibaren ilk sürdürülebilir, bitki bazlı biyoplastik ürünlerini satışa çıkaracağını duyurdu. Firma, karbon ayak izini azaltmak için ürünlerinde yağ bazlı plastik yerine şeker kamışından elde edilen bir plastik kullanacak. Lego, 2030 yılına kadar tüm ürünlerinde şeker bazlı plastik kullanmayı hedefliyor.

İstatistiklere göre Lego, 1958 yılında kurulduğundan beri yaklaşık 400 milyar parça üretti. Bu, kabaca kişi başına 62 Lego parçası düşüyor anlamına geliyor. Yani firma oldukça büyük bir adım atıyor. Lego parçalarını daha doğa dostu bir hale getirmek amacıyla geçtiğimiz yıl kurulan Sürdürülebilir Malzemeler Merkezi için 165 milyon dolarlık yatırım yapılmıştı.

Karbon emisyonlarını azaltması konusunda Lego ile birlikte çalışan WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) program yöneticilerinden Alix Grabowski şöyle diyor: “Her sektörden firmanın ürünlerinin malzemelerini sorumlu bir şekilde tedarik etmeleri ve insanların, doğanın ve ekonominin geliştiği bir gelecek sağlamanın yollarını bulmaları gerekiyor.

 

Kaynak: https://www.fatherly.com/news/lego-sustainable-sugar-bricks-wwf