İzmir Özel Türk Koleji

YKS Hazırlık Çalışmaları

 

ÜNİVERSİTE HAZIRLIK ÇALIŞMALARI İLE YARINLARDA VAR OLACAK MEZUNLAR

 

9. Sınıftan İtibaren Üniversite Hazırlık Çalışmaları 

İzmir Özel Türk Koleji’nde, Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına (YKS) hazırlık çalışmaları 9. sınıftan itibaren başlamaktadır. Geniş bir zamana yayılan çalışmalar eğitim süresince düzenli olarak uygulanan ATS (Akademik Takip Sınavları) ve ÖSYM tarafından uygulanan sınavlar formatında hazırlanan deneme sınavları ile yapılmaktadır.

 

PDR, OKUL MÜDÜRLÜĞÜ VE VELİ İLE BİRLİKTE YAKIN TAKİP
Deneme sınavları sonucunda yapılan analizlerle, öğrencilerimizin eksik olduğu konular saptanarak ilgili okul müdürlerine, zümre başkanlarına, öğretmenlere ve rehberlik servisine raporlar sunulmaktadır.


MESLEK VE ÜNİVERSİTE SEÇİMLERİNE REHBERLİK
Rehberlik servislerimiz sınav sonuçlarını değerlendirerek, öğrencilerimize alan seçiminde, meslek seçimlerinde ve üniversite tercihlerinde rehberlik ederler.


DİJİTAL ORTAMDA AYRINTILI SINAV SONUÇ ANALİZİ
Zümreler ve öğretmenler, deneme sınav sonuçlarına göre kazanım tamamlama çalışmaları yapmaktadır. Öğrencilerimiz ve velilerimiz sınav sonuçlarının ayrıntılı analizlerini K12Net ölçme ve değerlendirme modülünden takip edebilir, sıralamalarını tüm İTK öğrencileri ve Türkiye geneli öğrenciler arasında karşılaştırabilir ve eksik kazanımlarını belirleyip hangi konulara ağırlık vermeleri gerektiğini görebilirler.


EK ETÜTLER İLE EKSİKSİZ EĞİTİM
Sınıf bazında eksikliği saptanan konular, ek etütler ile tekrar edilerek öğrencilerin eksiklikleri tamamlanmaktadır.

 

Ek Ders ve Etütler İle Bir Adım Önde!
Lisede, haftada 44 saat olarak yapılan ders saatlerine ek olarak öğrencilerimizin derslerini pekiştirmesi ve üniversite sınavlarına hazırlanmaları için ek ders saatleri ve etütler düzenlenmektedir.


11. ve 12. Sınıflarda Artırılmış Üniversite Hazırlık Programları
11. ve 12. sınıfta, üniversite sınavlarına hazırlık programı daha da yoğunlaşarak devam etmektedir. Bu dönemlerde tamamen üniversite sınavlarına hazırlık olarak öğrencilerimizin ihtiyaçlarına göre özel düzenlenmiş 1500 saatlik bir program uygulanmaktadır. Bu program özgün sorular ile hazırlanan Türkiye Geneli YKS Deneme Sınavları, Üniversite Hazırlık Kampları ve Konu Anlatım Maraton Programları ile desteklenmektedir.

 

ÜNİVERSİTE HAZIRLIK ÇALIŞMALARI
• Hafta içi okul ders saatlerinde 12. sınıf öğrencilerimiz 1000 saatlik bir çalışma ile TYT ve AYT sınavına hazırlanırlar.
• Bu program, özgün sorular ile hazırlanan deneme sınavları ile desteklenmektedir.
• 11. sınıftan itibaren hızlandırma ve TYT hazırlık programı uygulanmakta olup yaz dönemi takibi ile 12. sınıfa eksiksiz geçiş için çalışmalar yapılmaktadır.
• TYT - AYT soru çözüm kampları düzenlenmektedir.
• 12. sınıflarda okulun son haftası bütün derslerden “Maraton Anlatımı ve Soru Çözüm Kampı’’ ile öğrencilerimizin çalışmaları desteklenir.

 

ÖĞRENCİYE ÖZEL ETÜT, EK DERS VE TAMAMLAMA DERSLERİ
Yönetici, rehber öğretmen, bölüm başkanı ve ders öğretmeninin öğrencilerin sınav sonuç analizini incelemesinden sonra öğrenci eksiğinin, bireysel ya da etüt planlaması ile kapatılması amaçlanır. Öğrenci odaklı olan bu çalışmalar İTK Ölçme Değerlendirme Birimi ile iletişim kurularak eş zamanlı şekilde yapılır. Sürekli deneme sınavları ile tespit edilen eksikler planlı okul sonrası etütlerle giderilir. 11. ve 12. sınıflarda uygulanan akademik kurslar ile öğrencilerimizin üniversite sınavına hazırlık çalışmaları desteklenir.
İşlenen konularda, verilen testlerde, ödevlerde ve sınavlarda çözülemeyen sorular; soru çözüm saatlerinde bireysel öğrenci çalışması ile yapılır.


ÖĞRENCİYE ÖZEL AKADEMİK VE DEVAMSIZLIK TAKİP SİSTEMİ
Öğrencinin devamsızlığı, akademik gelişimi sürekli olarak izlenir. 9. sınıftan itibaren uygulanan ATS (Akademik takip sınavları)
ile öğrencilerin yeni nesil sorulardan oluşan sınav hazır bulunuşluklarının arttırılması sağlanmaktadır.

 

ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIKTA PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK (PDR) ÇALIŞMALARI

• Öğrencilerimizin sınav başarılarını artırmak için test tekniği, sınav kaygısı ve etkili ders çalışma yöntemleri ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır.
• Mesleki gölge programları ile öğrencilerimize uygun ve onlar için en doğru meslek seçiminde yol gösterici üniversite ve meslek tanıtımları yapılmaktadır.
• Akademik izlemeye destek olarak veli bilgilendirme toplantıları yapılarak sınav sonrası tercih zamanında etkili ve doğru rehberlik hizmetleri verilmektedir.
• PDR ve Okul Yönetimi ile Öğrenci-Veli randevulu, düzenli takip görüşmeleri planlanmaktadır.
• Velilere yönelik; alanında uzman isimlerin katıldığı seminerler, bilgilendirme toplantıları düzenlenmektedir.
• ‘’Sen Geleceksin’’ kariyer konferansları ile bilgilendirici seminer ve organizasyonlar planlanmaktadır.
• Öğrencilerimizin gelecek planlarını netleştirmelerine yardımcı olabilmesi adına yurt içi ve yurt dışı üniversite gezileri düzenlenmektedir.