İzmir Özel Türk Koleji

Öğretim Programları

Güçlü Değerlerle Geleceğe Uzanan Eğitim Anlayışı

 

İlkokulda sınıf öğretmenliği esastır. 4. sınıftan itibaren “Fen Bilimleri” ve “Matematik” dersleri branş öğretmenleri tarafından verilmektedir. Ortaokulda da, her sınıftan sorumlu rehber öğretmenlerle birlikte her dersi ayrı, seçkin branş öğretmenleri sürdürmektedir.

 

İlkokul ve ortaokul binalarımızda bulunan teknolojik altyapısı güçlü laboratuvarımız fen bilimleri derslerinin işlenme alanları olup, öğrencilerimiz hazırladıkları performans ödevlerini bu alanlarda öğretmen, öğrenci ve velileriyle de paylaşma imkânı bulmaktadırlar. Labratuvarlarımızda yapılan bu çalışmalarla öğrencilerimizde uyanan öğrenme merakı, yaşam boyu araştırıp, öğrenmeyi ilke edinmiş bireyler yetiştirme hedefimize yardımcı olur.

 

Hazırlık Sınıflarında Haftada 20 Ders Saati İngilizce Programı

 

Anaokullarında başlayan İngilizce dil programı Hazırlık sınılarında fahtada 20 saat olarak devam eder. Her seviyede ders sayıları değişerek 12. sınıfın sonuna kadar toplam 5800 saate varan bir İngilizce dil programı uygulanır. Kampüsler içinde İngilizce Bölüm öğretmenleri ile kesinlikle Türkçe konuşulmaz. Bu şekilde İngilizce dil öğrenimi sınıflardan günlük hayatın her alanına taşınarak dil kazanımları artmaktadır.

 

Zorunlu 2.Yabancı Dil Programı

 

2. yabancı dil dersleri de Hazırlık sınıfında Fransızca, Almanca, İspanyolca dillerinden birini seçerek başlamakta ve 12. sınıfın sonuna kadar devam etmektedir. Yabancı dil öğretiminde araştırma ve proje üretimine yönelik yapılan çalışmalar, öğrencilerin sunumlarıyla renklenmekte, sınıf veya tam donanımlı sunu odalarında diğer öğrencilerle paylaşılan sunumlar tüm öğrencilerimize büyük katkılar sağlamaktadır. Ayrıca 6. sınıftan itibaren öğrencilerimiz önce kendi sınıflarında yaptıkları münazara (debate) çalışmalarıyla kendi sınıf takımlarını oluşturup, sonraki çalışmalarda sınıflar arası yarışmalarla kendi düzeylerindeki birinciyi belirlemektedirler.

 

Branşlara Özel Tasarlanmış Fiziki Alanlar

 

İngilizce, Görsel Sanatlar, Beden Eğitimi, Satranç, Bilgisayar, bireysel ve toplu etkinlik, seçmeli derslerde alanlarında kendini kanıtlamış branş öğretmenleri tarafından yürütülür. Binalarımızdaki tam donanımlı bilgisayar sınıflarımız, akıllı tahtalarımız ile güçlendirdiğimiz sunu odalarımız, projeksiyon ve klima donanımı tam sınıflarımız öğrencilerimizin en kaliteli eğitimi alabilmesi için tasarlanmıştır.

 

Beyaz Bayraklı EKO Okullar

 

Bahattin Tatış Kampüsü ilkokulu ve ortaokulu sağlam altyapısıyla gerek akademik, gerekse spor ve sanatta başarıdan başarıya koşmakta EKO Okullar Projesi kapsamında yoğun çalışmalarını sürdürürken, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan aldığı Beyaz Bayrakla, temizlik ve hijyen kurallarına verdiği önemi tescilleme imkanı bulmuştur. Okulumuz ayrıca ‘Yeşil Bayrak ‘ve Yavru Tema Projesi kapsamında ‘Yeşil Yaprak’ sahibidir.