İzmir Özel Türk Koleji

Başkanımızın Mesajı

Başkanımızın Mesajı

 

"Öyle Gençler Yetiştirelim ki…"

 

İzmir Özel Türk Koleji genç bir Matematik Öğretmeni, eğitime gönül vermiş bir idealist olan kurucumuz, babam merhum Bahattin Tatış tarafından 1950 yılı 15 Kasım’ında eğitime başladı.

Özel bir okul kurma ateşi bir süredir yüreğini kor gibi saran, eğitim meşalesini en önde taşıma heyecanıyla soluğu Ankara’da alan genç matematik öğretmeninin heyecanına zamanın Talim Terbiye Kurulu Başkanı ortak olmuş ve ona şu güzel sözlerle hitap etmişti;

“Haklısınız değerli öğretmenim. Ülkemizde yabancı kolejler oluyor da, neden bir Türk Koleji olmasın? Görüyorum ki Türk veliler, çocuklarını yabancıların açtığı özel okullarda okutmayı tercih ediyorlar. Neden ve niçin Türk okullarına rağbet etmiyorlar? Öyle bir okul kuracak ve öyle bir çalışma yapacaksınız ki, parmakla gösterilecek. Sizi böylesine zor bir mücadeleye davet ediyorum. Bana söz veriniz.”

Sevgili Babam bu sözler karşısında heyecanını gizleyememiş ve söz vermişti;

“Hocam, bana çok büyük ve ağır bir görev verdiniz. Bir anlamda milli bir sorumluluk yüklediniz. Bu sorumluluğun altından kalkacağıma inanıyor ve size söz veriyorum…”

Verdiği sözü tuttu; 15 Kasım 1950 tarihinde İzmir Talatpaşa 23. numaralı binada, 26 öğrencisi ile İzmir Özel Türk Koleji’ni, Türk ismini taşıyan ilk ve tek okul olarak kurdu.

Değerli kurucumuzun çok net bir hedefi vardı:

“İzmir Özel Türk Koleji Türkiye’nin, hatta dünyanın, en güzel ve en disiplinli okulu olsun. Bu okuldan mezun olan bilim adamları, memleketimizin ve dünyanın saygı duyduğu bir seviyeye ulaşsın, bilime damgasını vursun. Öyle mezunlar yetiştirelim ki, bu mezunlarımız; ‘Türk Ticaret Tarihi’ne erişilmez başarılar tescil ettirsinler; Türk Edebiyatı’nın ve Türk Tarihi’nin en saygın isimleri olsunlar. Sanayide, ekonomide, ülke kalkınmasında yeri doldurulamaz başarıların öncüsü ve sembolü olsunlar. Sağlık alanında en üstün hizmetleri vermek şerefine nail olsunlar. Öğretmenlik mesleğinde Türkiye’nin gururu, bilimin, fennin, ahlakın, faziletin abidesi olsunlar. Öyle bir eğitim ve öğretim kadrosu oluşturalım ki; okulumuzun öğretmen ve idarecileri, öğretmenlik mesleğinin erdemini kavramış, idealist, özverili, üstün yetenekli eğitimciler olsunlar.”

İzmir Özel Türk Kolejli olmanın ayrıcalığı, 74 yıldır, “Doğru seçimler yapabilen; çevresine ve kendisine çok yönlü katkısı olan çağdaş, dengeli ve mutlu Türk Gençleri yetiştirmek”  misyonundaki temel değerler ile hep en derinde, yüreklerde hissedildi ve hissediliyor.

İzmir Özel Türk Koleji, onbinlerce mezunundan aldığı güçle, geleceğin Atatürkçü Gençlerini 5 kampüs, 6 anaokulunda yetiştirmeye, ülkemizin aydınlık yüzlerini hayata kazandırmaya ve başarı hanesine her geçen gün bir yenisini ekleyerek Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığında yürümeye devam ediyor. 

      

Oğuz TATIŞ

İTK Yönetim Kurulu Başkanı