İzmir Özel Türk Koleji

HAYDİ STEAM OYNAYALIM

17.11.2017 00:00:00

Tüm kampüslerimizde 1. ve 2. sınıflarımızda başlattığımız ‘’Haydi STEAM oynayalım’’ etkinlik dersleri, büyük bir keyifle devam ediyor. Amacımız, temas ettiğimiz tüm çocuklarımızda 21. yüzyıla uygun düşünebilen, kendi ihtiyaçlarını bilen ve çevresini takip edebilen, bunlara kendince çözümler üretip tasarlayabilen becerileri kazandırmaktır. Bu amaç doğrultusundaki STEAM etkinlikleri, Fen, Matematik, Resim, Bilgisayar ve Müzik dersi öğretmenlerimizin eşliğinde tasarlanır ve bu branşların öğretmenleri ile birlikte derse girilir. Öğrencilerimizin önce mevcut tasarımları inceleyip kendi ihtiyaçları doğrultusunda yeni tasarımlar yapmaya çalıştıkları bu derste neler mi yaptık?

Çocuklarımız, ilki bir limon sıkacağının tasarımını incelemekle başlayan ve kendi limonata şirketlerini kurmaya kadar devam eden, içeriğini, fiyatını ve ismini kendilerinin belirlediği limonataları yaptılar. Yaz aylarında limonatalarını koyacakları termosları dahi tasarladılar.

Oyun oynamak onlar için çok büyük keyif. Ama şu an en büyük sorun, teknolojik aletler olmadan da çok keyifli zamanlar geçirilebilir mi? Mevcut sorunu kendileri bulup çözüm ürettikleri bu derste bu sorunlarına çözüm arıyorlar. Hele bir de oyunu tasarlayıp kurallarını ve adını da kendileri koydularsa keyiflerine diyecek yok. Sizlere bu oyunları oynatmak için sabırsızlanıyorlar.